dışlandı
susturuldu
unutturuldu

Kadın Olmanın Günahı

 
Nezihe Muhiddin'in hayatı
 

SİNOPSİS

Kadın Olmanın Günahı önyargılarla, yerleşik değerlerle, otoriteyle savaşan, cesur bir feminist kadının hikayesini anlatıyor. Unutulan, yok sayılan, tarih kitaplarında adı dahi hiç anılmayan bir kadını Nezihe Muhiddin’i ve onun mücadelesini yeniden günışığına 

çıkarıyor.

 

Nezihe Muhiddin, 19 yaşında feminist makaleler yazmaya başladı, Cumhuriyet tarihinin ilk ve tek kadın partisini kurdu, kadınların seçme ve seçilme hakkı için mücadele etti. Bu yüzden tehditler aldı, dışlandı, hakkında davalar açıldı.  Terk edildi, unutuldu ve yapayalnız hayata veda etti.

 

Uzun metraj belgesel film,  hüzünlü bir sonla biten feminist bir kadının hikayesini anlatırken Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda kadınların zorlu eşitlik mücadelesine de ışık tutuyor. Bunu yaparken Nezihe Muhiddin’in izinden giden Türkiyeli feminist ve aktivistlerin, tarihçilerin, sosyologların tanıklığına başvuruyor.

NEZİHE MUHİDDİN

Nezihe Muhiddin, 19. yüzyılın sonunda İstanbul'da doğdu. "İyi bir hatip, karizmatik bir kişilik, esaslı bir feminist" olarak tanındı.


Çocukluğunda Farsça, Arapça, Almanca, Fransızca öğrendi.
gençliğinden itibaren  gazetelere kadın sorunları ile ilgili makaleler yazmaya başladı. Kadın derneklerinde çalıştı.


Cumhuriyetin kurulduğu dönemde 1923 yılında, kadınlara oy hakkı ve siyasal haklar talebiyle Kadın Halk Partisi’ni kurdu.


Parti programında kadınların milletvekili, hatta asker olması bile vardı.
Ancak dönemin hükümeti, programdaki talepleri "aşırı" bulduğundan partiye izin vermedi. Bunun üzerine Muhiddin, talepleri daraltarak Türk Kadınlar Birliği’ni kurdu ve mücadeleyi dernekte sürdürdü.


Dernek, kadınların seçme, seçilme hakkının olmadığı ilk seçimlerde Nezihe Muhiddin'i aday gösterdi. Camilerde kadın konferansları düzenlenmesi için Diyanet'e başvurdu.
Bütün bu girişimler reddedildiği gibi, o dönemki gazeteler, hakkında  alaycı karikatürler, yazılar bastı. 

Türk Kadınlar Birliği, oy hakkı elde edemeyince seçime bir "feminist erkek aday"la katılma kararı aldı, ancak o da alaylara ve baskılara dayanamayıp çekilmek zorunda kaldı.

Bu arada Nezihe Muhiddin ile ilgili soruşturmalar başlatıldı hakkında davalar açıldı. Dernek yönetiminden istifa etmek zorunda kaldı.


Muhiddin küsüp köşesine çekildi, kendini edebiyata verdi.
20 roman, 300 öykü yazdı.


1908'den beri ısrarla talep ettiği siyasi haklar, kadınlara ancak 1934'te tanınabildi.
O ise 1958'de İstanbul'da yapayalnız vefat etti. 

 

FİLM EKİBİ

Yönetmen

Görüntü Yönetmeni

Yapımcı/Senarist

Fatih Ayyıldız

Kurgu Yönetmeni

Suraj Sharma

Yapımcı

Esra Yeşilçimen

Uygulayıcı Yapımcı

 
 

KAMERA ARKASI

İLETİŞİM
MAIL LİSTEMİZE KATILIN
 

© 2023 by Himalayas. Proudly created with Wix.com